T

TDM

Predchádzajúci článok: TCP/IP

Time Division Multiplexing - Časové multiplexovanie

TDM - využívanie dostupnej kapacity prenosových vedení s faktom, že dosiahnuteľná rýchlosť prenosu bitov média prekračuje požadovanú rýchlosť prenosu digitálneho signálu. Vstupné signály sú technikou TDM delené v čase a prekladané do jednej prenosovej cesty. Prekladanie môže byť na úrovni bitov, blokov bytov alebo väčších častí. Jeden cyklus prenosu časových dielov (time slots) sa nazýva rámec (frame). Podľa toho, či sú časové diely fixné a dopredu známe alebo prideľované dynamicky, sa TDM delí na synchrónne TDM a asynchrónne.
Synchrónne TDM je zobrazené

Synchrónne TDM s veľkosťou časového dielu 2 bity, veľkosťou rámca 1 byte a dvojnásobnou rýchlosťou prenosu na vstupe č.3

Dáta z troch zdrojov sú najskôr ukladané do vyrovnávacej pamäte a potom sekvenčne snímané do formy digitálneho dátového toku. Aby bol prenos dostatočne rýchly a schopný preniesť dáta zo všetkých zdrojov bez oneskorení, musí mať ústredná linka prinajmenšom kapacitu rovnú súčtu kapacity vstupných zdrojov. Prenos je typicky synchrónny. Dáta sú usporiadané do rámcov a obsahujú jeden alebo viac časových dielov z každého zdroja. Slovo viac naznačuje, že je možné zdroje vybavovať rôznou rýchlosťou dát, ak im vydelíme viac časových dielov za jeden cyklus. Na obrázku má vstup č.3 pridelené dva časové diely, teda jeho prenosová kapacita je dvojnásobná oproti vstupom 1 a 2 (každý s jedným časovým dielom s dvomi bitmi). 


Prekladaný digitálny dátový tok nemusí byť prenášaný len digitálnym signálom. Môže byť modulovaný do analógového signálu, ktorý na opačnej strane linky demoduluje modem a spätne rozloží dáta do výstupných liniek pričom prenos zostáva stále synchrónny.

Výhodou synchrónneho prenosu je, že dokáže garantovať prenosovú rýchlosť pre jednotlivé vstupné zdroje a to všetko pri takmer nulovej réžii. Avšak táto výhoda je výhodou len pokiaľ vieme vstupné zdroje rovnomerne zaťažiť. Ak nie, dochádza k plytvaniu kapacity prenosového média, lebo synchrónny prenos "posiela" dáta aj vtedy, keď nie sú žiadne vstupné dáta zdrojom zaslané.

Tento fakt odstraňuje asynchrónne TDM, ktoré rovnako využíva techniku prekladania bitov, kým prenosové kapacity sú prideľované dynamicky. Toto je možné len vtedy, ak sú posielané dáta opatrené hlavičkou s nutnými identifikačnými údajmi. Týmto vzniká istá dodatočná réžia, pretože aj hlavičky zaberajú určitú kapacitu linky. O tom, či je táto dodatočná réžia vyvážená účelnejším využitím celého spoja alebo je príliš veľká, rozhoduje povaha prenosu jednotlivých dielčích kanálov, ktoré zdieľajú spoločnú prenosovú cestu.

zdroj: Satelitná komunikácia
 a služby umožňujúce mobilitu v TCP/IP sieťach

Nasledujúci článok: TELNET

EKOBIT consulting, s.r.o.

Veterná 430/14
058 01 Gánovce - Filice
 

Telefón:
+421 905 292 410