Asi každý užívateľ sa stretol s problémom, že daný program, ktorý je pre neho strašne dôležitý na jeho počítači ide veľmi pomaly, prípadne nejde vôbec a u kolegu ide ako hodinky. Problém môže byť v System Requirements -systémových požiadavkách daného programu. Stručne povedané každý program podľa toho čo robí a ako je naprogramovaný má svoje minimálne požiadavky na hardver i na softver daného počítača. V špecifikácii sa môžete stretnúť s požiadavkami recommended - doporučené minimálne požiadavky a minimum required - skutočné minimálne požiadavky (ale to už iba ak máte strašne veľa času).
Z tých najdôležitejších ide hlavne o:
- frekvenciu procesora
- veľkosť operačnej pamäte
- veľkosť voľného priestoru na harddisku
- druh grafickej karty
- operačný systém daného počítača
Netraba zabudnúť, že pod veľkosťou operačnej pamäte treba brať voľnú operačnú pamäť, teda treba myslieť i na to koľko aplikácií naraz budete potrebovať bežne mať spustených (obdone veľkosť voľného priestoru na harddisku ...).
Samozrejme ak sú dva počítač úplne identické či už po softverovej alebo po hardverovej stránke tak ak daný program na oboch nejde rovnako chyba je niekde inde nie v System Requirements daného programu.
Na systémové požiadavky treba myslieť pred kúpou každého počítača. Užívateľ by mal dopredu vedieť čo s daným počítačom chce robiť, aké programy chce používať a aký operačný systém. Napríklad cena počítača na ktorom by sa mali hrať najnovšie počítačové hry oproti bežnému kancelárskemu môže byť štvornásobná i viac.