E

EPEAT

Electronic Product Environmental Assessment Tool

je nový systém štandardov na hodnotenie, certifikovanie a registrovanie environmentálne priateľských počítačov či inej elektroniky. Myšlienka vôbec nie je nová keďže ide len o paralelu napríklad s LEED - environmentálne priateľské stavanie budov, Energy Star systém štandardov pre domáce spotrebiče. EPEAT prináša výrobcom možnosť, aby sa pred konkurenciou a spotrebiteľmi pochválili, ak ich výrobok redukuje dopad na životné prostredie. Počítače označené logom EPEAT by mali byť spoľahlivé, trvácne a ľahko rozšíriteľné, mali by mať minimálnu spotrebu a samozrejme mali by byť jednoducho recyklovateľné.
EPEAT goldEPEAT silverEPEAT bronzeSystém rozdeľuje počítačové a iné elektronické produkty do troch kategórií "šetrivosti" voči životnému prostrediu, ale treba zdôrazniť že byť vo štvrtej skupine znamená ak výrobok nedostane žiadne hodnotenie. Ďalej sú to bronzová, strieborná a zlatá. Existuje 51 environmentálnych kritérií; 23 z nich sú povinné, 28 je voliteľných. Produkt získava body za celkové množstvo kritérií, ktoré spĺňa.

  • Bronzovú nálepku produkt získa vtedy, ak spĺňa všetky povinné kritériá.
  • Striebornú ak spĺňa všetky povinné a aspoň 14 voliteľných kritérií.
  • Zlatú nálepku získava vtedy, keď spĺňa všetky povinné a aspoň 21 voliteľných kritérií.

Kritériá možno nájsť na stránke www.epeat.net/Criteria.aspx

Nový štandard EPEAT je vyvinutý tak, aby povzbudil výrobcov vo vývoji produktov, čo môžu byť využívané dlhšie, sú viac energeticky úsporné, ľahko sa vylepšujú a recyklujú ale aj obsahujú menej environmentálne nebezpečných materiálov. Jeho kritériá sú zaregistrované ako štandard IEEE 1680. Jedná sa zároveň o prvý americký štandard, čo americkým inštitúciám radí, akým spôsobom sa environmentálne riadiť pri nákupe stolových počítačov, notebookov a monitorov či LCD. Nový štandard v podstate chce, aby nové počítače boli spoľahlivé a trvácne, vyžadovali na svoj chod minimálnu energiu, aby boli ľahko rozšíriteľné a vylepšiteľné a mohli byť jednoducho recyklované. Americká EPA (Environment Protection Agency) predpokladá, že počas nasledujúcich piatich rokov nákup počítačov vybavených logom EPEAT zredukuje nebezpečný odpad o 1800 metrických ton a zároveň tieto zariadenia ušetria energiu na napájanie dvoch miliónov ľudských obydlí.

Nasledujúci článok: Eavesdropping

EKOBIT consulting, s.r.o.

Veterná 430/14
058 01 Gánovce - Filice
 

Telefón:
+421 905 292 410