Cieľom útoku je odhaliť nejaký neznámy otvorený text alebo kľúč (ktorý bude odhaľovať otvorený text). Útok, ktorý uspeje s využitím menšej snahy než hľadanie hrubou silou, nazveme rozlúštením, angl. break. "Akademickým" ("teoretickým," "potvrditeľným") rozlúštením musíme zahrnúť neprakticky veľké množstvá údajov a zdrojov, napriek tomu stále nazývaný "prielom" ak by útok mohol byť ľahší než hrubá sila. (Je teda možné pre "zlomenú" šifru, aby bola omnoho silnejšia než šifra s krátkym kľúčom.) Niekedy sa stratégia útoku javí ako jasná, najmä z dôvodu konkrétnej počiatočnej informačnej podmienky a nie je ďalej klasifikovaná.
- Hrubá sila, angl. brute force (tiež vyčerpávajúce vyhľadávanie kľúča, angl. Exhaustive Key Search): Skúšanie dešifrovania šifrového textu pomocou každého možného kľúča, pokým neobdržíme čitateľné správy. (Tiež "brute force" akejkoľvek časti šifry prehľadateľnej veľkosti.)
- Kódová kniha (klasický postup "lúštenia kódov"): Zostavíme kódovú knihu transformácií medzi otvoreným textom a šifrovým textom.
- Diferenciálna kryptoanalýza, angl. Differential cryptanalysis: Nájdeme štatistickú koreláciu medzi hodnotami kľúčov a šifrovacích transformácií (typicky XOR párov otvoreného textu) potom použijeme dostatok definovaného otvoreného textu na zistenie kľúča.
- Lineárna kryptoanalýza, angl. Linear cryptanalysis: Nájdeme lineárnu aproximáciu na kľúči závislých S-boxov v šifre a použijeme ju na odhalenie kľúča.
- Stretnutie v strede, angl. Meet-in-the-Middle: Pre dané dvojúrovňové viacnásobné šifrovanie, hľadáme pre kľúče pomocou zbierania každého možného výsledku pre zašifrovanie známeho otvoreného textu podľa prvej šifry a dešifrovanie známeho šifrového textu podľa druhej šifry; potom nájdeme zhodu.
- Príprava kľúča, angl. Key schedule: Vyberieme si kľúče, ktoré spôsobujú známe efekty v odlišných rundách.
- Narodeninový útok, angl. Birthday (zvyčajne útok na hašovaciu funkciu): Použijeme narodeninový paradox, ktorého podstata je v tom, že je ľahšie nájsť dve hodnoty, ktoré sa rovnajú, než nájsť zhodu s niektorou konkrétnou hodnotou.
- Formálne kódovanie, angl. Firmal coding (tiež Algebraické):Z návrhu šifry vytvoríme rovnice pre kľúč založené na známom otvorenom texte a potom tieto rovnice riešime.
- Korelácia, angl. Correlation: V prúdovej šifre rozlišujeme medzi údajmi a konfúziou, alebo medzi odlišnými konfúznymi prúdmi bitov pomocou štatistickej nevyváženosti v kombinačnom obvode.
- Slovník, angl. Dictionary: Vytvoríme si zoznam najpravdepodobnejších kľúčov a potom tieto kľúče jeden po druhom skúšame (spôsob ako vylepšiť útok hrubou silou).
- Opakovanie resp. prehranie prenosu, angl. Replay :Zaznamenáme si a uložíme niektoré bloky šifrového textu alebo správy (najmä ak je známy ich obsah), a znovu tieto bloky pošleme, vtedy ak nám dobre poslúžia.
Mnoho útokov sa pokúša izolovať neznáme malé komponenty alebo aspekty tak, že môžu byť riešené oddelene, čo je proces známy ako rozdeľuj a panuj.
zdroj: http://friedo.szm.sk/krypto/lexikon.html