S

Spam

Predchádzajúci článok: Softvérové pirátstvo

SPAM alebo UCE (unsolicited commercial email) sú termíny, ktorými sa označuje nevyžiadaná, väčšinou komerčná elektronická pošta, čoraz častejšie sa objavujúca v našich poštových schránkach (pre zaujímavosť , spam je registrovaná značka Hormel Corporation, ktorá označuje mäsový výrobok, populárny počas 2. svetovej vojny).

Začiatky spamu v elektronickej komunikácii siahajú do čias, keď ešte internet v podstate neexistoval. So slovom spam sa stretli užívatelia siete USENET, ktorá vznikla z potreby spoločnej diskusie ohľadom rôznych tém. Užívatelia USENET sa združovali v diskusných skupinách - tzv. newsgroups. V tejto sieti sa stretávame s prvým rozposielaním rovnakej správy (väčšinou nepatriacej k predmetu diskusie) do viacerých diskusných skupín súčasne. Časom (so vznikom internetu) sa tento nešvár rozširoval a začal zasahovať ďalšie sieťové služby - hlavne e-mail. V súčasnosti je "spamming" fenoménom, ktorý robí vrásky na čele prevádzkovateľom, aj užívateľom internetu. Na jednej strane zaťažuje prenosové linky a poštové servery a na druhej strane obťažuje užívateľov.

Prostredníctvom spamu sa najčastejšie šíria "reklamné ponuky" na tovar a služby rôzneho zamerania, reťazové listy, ponuky nelegálneho softvéru, ale aj poplašné správy (nedávny príklad zo Slovenska - o cene nových vodičských preukazov po 1.1.2005). Prostredníctvom spamu sa dokonca ponúkajú samotné spamové služby - na masové rozosielanie e-mailov, ako i databázy ukradnutých e-mailových adries.

Škodlivosť spamu nespočíva len v tom, že obťažuje užívateľov. Oveľa horšie je zneužívanie osobných údajov (v tomto prípade elektronickej adresy) na činnosti, ktoré v konečnom dôsledku okrádajú postihnuté osoby - zaťažovaním ich predplatenej linky, zaberaním diskového priestoru a nakoniec i v donútení financovať aktivity, ktoré majú za úlohu bojovať proti spamu.

Teda  POZOR. SPAM sa do vašej schránky dostane najčastejšie preto, že ste niekde na Internete uviedli svoju e-mailovú adresu. Mohlo sa to stať pri registrácii na nejakej stránke - niektoré si Vás automaticky zaradia do rôznych zoznamov, o ktorých neviete, či nebudú poskytnuté tretím stranám. Každá stránka, na ktorej sa registrujete, by mala obsahovať informáciu o tom, ako bude naložené s údajmi, ktoré poskytnete - ak takýto údaj chýba, rozhodne nepoužívajte pri registrácii svoju oficiálnu mailovú adresu a vytvorte si na tento účel jedno alebo niekoľko kont na freemailových serveroch (www.pobox.sk, www.hotmail.com, .).
 
SPAMu predchádzate ak nepoužívate pri registrácii na stránkach svoju normálnu e-mailovú adresu - vytvorte si jednu práve na takéto účely a raz za čas ju skontrolujte a vyprázdnite. Dôkladne si prečítajte, ako bude prevádzkovateľ danej stránky nakladať s vašimi údajmi - menovite e-mailovou adresou pred odoslaním registrácie sa presvedčte, že nie je vybraná voľba typu "chcem dostávať pravidelné e-maily o ..." - takáto voľba býva často štandardne predvolená! Nešírte zjavné reťazové maily (kontrolujte na www.hoax.cz). Neverte všetkému, čo čítate o vírusoch vo vašej pošte (kontrolujte na stránkach antivírusových dodávateľov)
 

Nasledujúci článok: Spyware -Špehovacie programy

EKOBIT consulting, s.r.o.

Veterná 430/14
058 01 Gánovce - Filice
 

Telefón:
+421 905 292 410